Czasami w internecie oprócz product placement, pustoty i selfie trafimy na wartość, która nas poruszy. Pewnej nocy „Mechanika Historii” mnie znalazła. To instalacja artystyczna Yoanna Bourgeoisa, znajdująca się w dziennej rotundzie w Panteonie w Paryżu. I przez długi czas późnym latem, znalazłem się zahipnotyzowany filmem z udziałem mężczyzn skręcających ze schodów na trampolinę.

 

Zwykła instalacja, gdzie grupa mężczyzn krocząc schodami, wypada z drogi i wraca na nowe miejsce, by iść dalej. Ten zwykły pomysł hipnotyzuję widza i skłania do pewnych refleksji. Mechaniczne schody to nasza osobista droga. Pełna porażek i sukcesów. Każdy upadek to typowa porażka. Jednak jest coś w tym poetyckiego. Upadek każdego z bohaterów jest efemeryczny, jak by byli we śnie.

„Mechanika historii” znajdowała się pod kopułą Panteonu, w wyznaczonym miejscu dla repliki wahadełka Léona Foucaulta, która zadebiutowała w 1851 roku i potwierdziła rotację Ziemi. W świątyni dla umarłych potwierdza, że ​​ziemia będzie się obracać bez ciebie. W ten sposób praca pana Bourgeois zreplikowała wahadło, zmieniając fakt trwania jako wyczyn wytrzymałości.

Ten zbieg wydarzeń pobudził moją ciekawość i postanowiłem poszukać więcej projektów tego artysty. Dzięki temu trafiłem na spektakl pt. Ktokolwiek Upadnie.

W tym przypadku grupa ludzi, podąża w emocjonalną podróż walki z grawitacją. Podejmują ryzyko wspólnej podróży i walki z własnymi instynktami. Wszystko to odbywa się na ruchomej płycie, która obraca się.

Choreography zainspirowana tekstem piosenki Bob Dylan’a: It‚s getting dark, too dark to see, and i feel like i am knocking on heaven‚s door to spektakl budujący uczucie grozy. Bohaterowie znajdują się na samym szczycie Bastylii. Poprzez prostą kompozycję i dopasowaną do muzyki choreografię, powracają do źródeł akrobatyki z motywami impulsów, braku równowagi i lotów.

Yoann Bourgeois jest akrobatą i dramaturgiem fizyki. Lubi swoje trampoliny i związane z nimi wyzwania i znaczenie. Jest humorystą i filozofem ruchu. Jego projekty skupiają się na tematyce: siły odśrodkowej, grawitacji. Wynikiem czego jest niepewna równowaga. Moim osobistym zdaniem, artysta stara się przekazać nam znaczenie naszego istnienia w życiu codziennym. Relacje międzyludzkie, problemy egzystencjalne to codzienność, z którą walczymy. Bourgeois dodaje do tego wysublimowane opakowanie w postaci choreografii i minimalistycznej scenografii.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *