ABOUT

MATEUSZ SUDA

Przedstawiciel młodego pokolenia Artystów Polskich. Projektant graficzny, lustrator, dyrektor kreatywny, projektant mody i artysta Nowych Mediów. Doceniany w świecie mody za energiczną kreskę, eksperymenty z fakturą i kolorem.

Suda uzyskał również tytuł Master of Arts w Instytucie Artystycznym w Opolu. Laureat wielu konkursów artystycznych, w tym min. Podwójny absolwent prestiżowego Art & Fashion Festival organizowanego przed Grażynę Kulczyk. Współpracował min. BoConcept, Orska, Simple, Mohito, Reserved, Arkadius, Asus, Harper’s Bazaar, No.21. Ilustracje jego autorstwa zostały docenione przez takie domy mody jak: Moschino, Calvin Klein, Marc Jacobs, Versace.

W swoich działaniach artystycznych nie ogranicza się wyłącznie do ilustracji. Jest twórcą prac video, nadruków na odzież, jak i ma okazje współpracować z markami odzieżowymi. Zaprojektował kolekcję biżuterii LOVE ME by Mateusz Suda dla marki ALTRA DEA COUTURE, kolekcje nadruków dla marki Simple, pełnił funkcję projektanta marki Reserved. Dzięki marce Asus i inicjatywie #createasus prowadził warsztaty o tematyce poświęconej modzie i biznesie kreatywnym.

W malarstwie Mateusz bada pojęcia związane z niszczeniem i rekonstrukcją tożsamości – proces, który postrzega jako ponowne rozważanie konwencji malarstwa figuratywnego poprzez dążenie do abstrakcji. Suda kwestionuje naturę tożsamości, a nawet sam akt malowania jako coś patetycznego, alegorycznego lub symbolicznego. Zawierające klasyczne archetypy oraz szalenie pomysłowe podejście do wybranych przez siebie mediów.

Dzieła, które tworzy, z jednej strony charakteryzują się pewną dozą lekkości, z drugiej możemy mówić o energetyzującej, żywiołowej palecie barwnej. Jego prace oscylują wokół tematyki związanej z modą, gdzie zaciera granice pomiędzy sztuką wysoką a popkulturą.

Dualizm ten, będący znakomitą charakterystyką Sudy, nie tylko zachwyca, ale sprawia, że prace artysty docierają do coraz szerszego grona odbiorców – nawet tych wymagających od współczesnej sztuki niemożliwego – a co najważniejsze, spotykają się z ich uznaniem.

www.mateuszsuda.com
www.facebook.com/sudailu/
www.instagram.com/mateuszsuda

CLIENTS: